Szukaj na portalu

labadz

„Ojcze Niebieski, otwórz nasze serca
na cichą obecność Ducha Twojego Syna.
Wprowadź nas w misterium ciszy,
w której Twoja miłość objawia się wszystkim,
którzy wołają Maranatha!
Przyjdź, Panie! Przyjdź, Panie Jezu!”.

 o. Johna Maina

Oto kilka bardzo prostych i praktycznych rad o. Johna Maina OSB:

Aby dobrze medytować, powinniście przyjąć odpowiednią pozycję, siedząc  wygodną i zrelaksowaną. Wasza postawa jednak nie powinna być niedbała. Usiądźcie na krześle i wyprostujcie kręgosłup, a ci, którzy są wystarczająco wyćwiczeni, mogą siedzieć na poduszce ze skrzyżowanymi nogami. Oddech powinien być spokojny i regularny. Pozwólcie każdemu mięśniowi się rozluźnić.

Czytaj więcej: Jak medytować?

plot„Pamiętaj, że najważniejsza jest zawsze świadomość! Świadomość jest wspólnym mianownikiem wszystkich wybranych medytacji. Każdą z nich możesz traktować jako inne drzwi, prowadzące do tego samego pomieszczenia, w istocie – do twojego serca”.

dr Jon Kabat-Zinn

Praktyka uważności, z ang. mindfulness, pozwala człowiekowi na bezpośrednie doświadczanie tego, co dzieje się w jego ciele i umyśle, z chwili na chwilę. Termin mindfulness można przetłumaczyć jako uważność lub uważną obecność. Według propagatora tej techniki, profesora dr Jona Kabata-Zinna, praktyka uważności to szczególny rodzaj uwagi, której istotą jest zachowanie w kolejnych chwilach świadomości nieosądzającej. Praktyka uważności to bycie całkowicie obecnym w swoim życiu w jedynym momencie, w którym życie jest możliwe, czyli „tu i teraz”. Obserwując rodzące się w nas emocje, odczucia w ciele; odkrywamy, że sami jesteśmy twórcami naszego doświadczenia, naszego widzenia świata. Praktyka uważności to sposób na lepsze poznanie siebie i swoich reakcji.

Czytaj więcej: Mindfulness - Praktyka uważności

ptakEikon – po grecku znaczy obraz. Obraz, który jest piękny, bo przedstawia Boga. Ikona jest znakiem Jego obecności. Ojcowie VII Soboru dokonują rozróżnienia między ikoną a portretem: portret przedstawia zwyczajnego człowieka, ikona – człowieka zjednoczonego z Bogiem. Ikona przedstawia rzeczywistość, która objawiła się 

w przemienieniu na Górze Tabor.

Od dłuższego czasu szukam różnych sposobów na to, żeby mój umysł wypoczą i żebym była bardziej otwarta. Niewątpliwie dają to zajęcia, podczas których jest w większym stopniu stymulowana półkula twórcza. Odkrywam rózne umiejętności, o jakich wcześniej nie miałam pojęcia, np. maluję, piszę, w tym uczę się pisać ikony. Oto co mnie inspiruje...


Czytaj więcej: Ikony - moja praktyka uważności

ulica„Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Możesz wzrastać tylko, jeśli jesteś gotowy czuć się dziwnie i niekomfortowo próbując czegoś zupełnie dla Ciebie nowego”.

 

Brian Tracy

 

Chyba każdemu z Nas zdarzył się stan, który określić możemy jako tzw „kac moralny”. Są sytuacje, gdy zachodzimy w głowę: „Dlaczego zachowałem się tak impulsywnie, jak dziecko? Nie przemyślałam tego, powiedziałem za dużo…?”

Choć pytania natrętnie chodzą nam po głowie, nie potrafimy sobie na nie odpowiedzieć. Nie dlatego, że się nie staramy, ale dlatego, że zwyczajnie tego nie rozumiemy. 

 

Czytaj więcej: Jak lepiej rozumieć swoją wewnętrzną relację?

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
367287
Go to top